ČOV ušetří i 100 000 Kč

Posted by

Pokud bydlíte v rodinném domě, možná jste zaznamenali, že si v poslední době hodně lidí kolem začalo pořizovat čističku odpadních vod. To má hned celou řadu důvodů, ale oblíbenost si zařízení získalo především díky své ekologičnosti a ekonomické nenáročnosti.

Na Wiki najdeme, že: Čistírna odpadních vod (zkratkou ČOV, z toho též „čovka“, často označována jako „čistička“) je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Bývají budovány jednak v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod, odpadních vod ze zemědělské výroby, a dále u měst a obcí, kde čistí vody komunální a smíšené, tedy komunální s průmyslovými.“

A proč byste ji měli chtít? Portál TZB info hezky shrnul:Každý majitel, a tedy provozovatel, by si měl uvědomit náklady spojené s vyvážením jímky či septiku. Výpočtem se dá zjistit, že celkové náklady za 5 let provozu zaslepeného septiku (žumpy) lze vyčíslit na 170 000 Kč, kdežto u čistírny na pouhých 76 000 Kč. Velmi důležitým faktorem je zpětné využití přečištěné vody jako zálivky okrasných zahrad, trávníků či rybníků.

Její pořízení nezabere dlouho, ač je pro laika poměrně náročné. Musí se nejdříve vypracovat projektová dokumentace, kterou musí udělat člověk pověřený a zkušený. Ten zvažuje lokalitu, místní podmínky a sítě, oficiální pravidla úřadů a tak podobně. Podle toho i doporučuje typ ČOV. Například u plzeňských profesionálů ZAKRA, firmy specializující se na ČOV získáváte fullservis, kdy se nemusíte o nic starat, a to již od 6 tisíc korun.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *