náhrada škody

Náhrada škody a krácení odškodnění po dopravní nehodě

Posted by

Stali jste se účastníky dopravní nehody? Nejste viník, ale měli jste na tom svůj podíl? V tom případě možná od pojišťovny nedostanete nic, nebo vám bude plnění krátit podle míry vašeho podílu na zavinění nehody. Pokud policie neoznačí jasného viníka nehody, pak jsou pojišťovny schopné se tvrdě bránit, aby nemusely vyplácet odškodnění. Jak se v takové situaci zachovat? Obrátit se na soudy či na zkušené odborníky.

Dopravní nehoda se může stát během pár vteřin. Stačí chvilka nepozornosti řidiče a stanete se viníkem nebo naopak poškozeným. Jakmile jste jednou účastníkem silničního provozu, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Ovšem nehoda se může přihodit opravdu znenadání, a proto jsou zde příslušné právní předpisy, které řeší problematiku dopravních nehod. V běžném případě dopravní nehody je každému hned jasné, že viník a jeho pojišťovna hradí náhradu škody například za nabouraný automobil. Uhradí samozřejmě také odškodnění za újmu na zdraví, takzvané bolestné a mnoho dalších náhrad, na které má poškozený nárok. Nicméně v případě, že se jedná o situaci, ve které nemůžete prokázat, kdo byl viníkem, nemusíte od pojišťovny dostat nic. V některých jiných situacích vám pojišťovny přiznají např. poloviční náhradu škody. Pojišťovny si tedy zvolí variantu hrazení odškodnění pro své klienty ve formě 50:50 a stanete se tak částečným viníkem. O jaké případy se jedná? Ve kterých případech můžete být částečným viníkem? Může nastat situace, kdy například nejste připoutaní, nebo jste polovinou mohli zavinit nehodu vlivem špatného stavu vašeho vozidla a tak dále. Jste tedy částečným viníkem, to ovšem neznamená, že by jste neměli nárok na odškodnění.

náhrada škody

Nebojte se uplatnit nároky na odškodné

V případě, že o této skutečnosti víte, například, že jste jeli rychleji, než je povolená rychlost, a i když vám vozidlo z vedlejší silnice nedalo přednost a při vjíždění na vaši hlavní silnici si vás nevšimlo a najelo do vás, máte pořád nárok na část odškodnění a nejste plným viníkem. V této situaci se tedy nemusíte úplně obávat, protože se jedná jen o částečné zavinění dopravní nehody, a proto máte nárok na částečné odškodnění.

Krácení odškodnění po dopravní nehodě se nazývá také amortizace. Nyní si osvětlíme, o co se jedná. V případě nehody si necháte opravit vozidlo. Jenomže pojišťovna vám nevyplatí plnou náhradu škody. Proč, z jakého důvodu? Možná v tomto případě uslyšíte o amortizaci. Například když si necháte opravit starší vozidlo úplně novými a značkovými náhradními díly. Pojišťovna může trvat na tom, že jste se na této události takzvaně „obohatili“, tedy že například došlo k navýšení hodnoty vozidla, a proto vám nechce a také nevyplatí celkovou sumu. V tom případě jste v situaci, kdy si musíte zbytek doplatit sami. Nechcete? Chcete se bránit? Kdykoliv se můžete obrátit s žádostí o posouzení vašeho případu na odborníky z neziskové organizace Spolek na ochranu práv poškozených, která slouží i jako bezplatná právní poradna, případně vás zastoupí při uplatňování vašich zákonných nároků na odškodnění.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *