Proč si pořídit zdravotní matraci?

Posted by

Probouzíte se ráno odpočatí a svěží? Nebo se vám naopak zdá, že jste celí rozlámaní, a že jste si přes noc vůbec neodpočinuli? Pokud platí druhá varianta, může být viníkem nekvalitní matrace. V posledních letech se lidé čím dál více zajímají o tzv. zdravotní matrace, které by měly být vyráběny z kvalitních materiálů, ať už se jedná o jádro matrace, tak i o potahové tkaniny. Správné zdravotní matrace by měly mít i potřebné ortopedické vlastnosti, správnou konstrukci, která je optimální pro fyziologii člověka. Tyto vlastnosti by měly zajistit dokonalou podporu těla při spánku, správné rozložení váhy, které tím přispívá k lepší psychické i fyzické kondici, k dokonalému uvolnění svalů a páteře, a tím k celkovému správnému a zdravému spaní, abychom se ráno probudili v dokonalé kondici a svěží.

Vzhledem k tomu, že spánkem trávíme zhruba třetinu dne, je potřeba výběru matrace věnovat zvýšenou pozornost. Správně zvolená matrace vám může kromě již zmíněného lepšího a kvalitního spánku, ulevit od bolestí zad a kloubů, čímž se váš spánek může stát mnohem kvalitnější. Pokud si naopak zvolíte špatný typ matrace, můžete si velmi negativně ovlivnit opěrný systém vašeho těla. To je velmi nebezpečné zejména u dětí, jejich organismus se ještě vyvíjí. Každá matrace by měla být co nejlépe přizpůsobena osobě, která ji bude používat.

Při výběru matrace bychom měli mít na paměti několik zásadních pravidel.

Tím nejdůležitějším je bezesporu tvrdost matrace. Bývají uváděny 4 kategorie tvrdosti – od měkké až po extra tvrdé. Někde je možno setkat se s 5 kategoriemi, kde je zahrnuta i extra měkká matrace. Ta ovšem po zdravotní stránce není příliš vhodná.

Při výběru tvrdosti matrace je potřeba přihlédnout k několika faktorům. Jedním z těch nejzásadnějších je tělesná hmotnost uživatele. Pokud je vaše váha nižší, můžete si zvolit i měkčí matraci, pokud je vaše váha spíše vyšší, měli byste volit matraci tvrdší, které jsou schopny tělu poskytnout dostatečnou oporu.

Obecně platí, že preferované jsou tvrdosti především 2 a 3, které uspokojí větší část uživatelů.

Dále je dobré zvážit, jakou preferujete převážně polohu při spánku. Jestliže spíte převážně na boku, je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá. Pokud preferujete spíše spánek na břiše, nebo během spánku často střídáte polohy, je pro vás vhodnější středně tvrdá matrace, která se tělu přizpůsobí a zajistí ho ve vodorovné poloze. Spíte-li převážně na zádech, určitě zvolte matraci tvrdší, která při spánku rozloží vaši váhu optimálně a dokáže zajistit páteř v přirozené poloze.

Abyste dosáhli co nejdelší životnosti matrace, je potřeba se o ni pečlivě starat. Pravidelně (ideálně jedenkrát měsíčně) ji otáčejte a také větrejte. Častým větráním zabráníte množení různých mikroorganismů a také plísní.

Uvádí se, že optimální doba pro výměnu matrace je po sedmi letech.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *