terasova podlaha

Terasová podlaha

Posted by

Terasová podlaha patří v současné době mezi velmi oblíbená řešení jak klasického, tak i nového moderního designu. Zpříjemní nám velmi chvíle při posezení na zahradě, nebo na terase či u bazénu.  Asi málokterá zahrada či bazén se dnes obejde bez dřevěných teras. Tento moderní prvek je u nás dnes velmi oblíbený a žádaný.

Při výběru prken pro terasovou podlahu je velmi důležitá především trvanlivost dřeva, protože terasová podlaha musí samozřejmě odolávat po mnoho let veškerým povětrnostním vlivům. Dřevo dělíme tedy dle různých tříd trvanlivosti. Pro terasové podlahy proto vybíráme takové dřeviny, které jsou vhodné pro použití v exteriérech. Vynikající vlastnosti vykazují v tomto směru zvláště tepelně upravované dřeviny, které si své vlastnosti i tvar dokáží poté udržet po dlouhou dobu bez obtíží.

Terasová podlaha se z evropských dřevin vyrábí zejména ze smrkového dřeva – červený smrk, nebo sibiřského i evropského modřínu, dále se používá borovice douglaska nebo také akát. Tuzemské čili evropské dřeviny se vyznačují zvláště jedinečným charakterem a nenapodobitelnou kresbou.

Nejoblíbenější jsou terasová prkna ze sibiřského modřínu, která mají výborné vlastnosti pro venkovní použití a jsou i cenově dostupná, jako alternativa poté například dřevina borovice zvaná DOUGLAS, která se vyznačuje velikou mechanickou odolností vůči vlhkosti.

Z exotických dřevin se k výrobě terasových podlah používá dřevo zejména z bangkirai, massaranduba, ipe a cumaru. Exotické dřeviny mají v porovnání s evropskými dřevinami mnohem vyšší tvrdost a hustotu a ukazují spíš stejnoměrnou strukturu.  Jsou mnohem odolnější proti povětrnostním vlivům, nepodléhají hnilobným procesům. Jsou natolik tvrdé, že nezanechávají škrábance po posouvání židlemi, ani jiná mechanická poškození. Kupříkladu Bangkirai je těžké tropické dřevo, jehož tvrdost je o cca 50 % vyšší, než má dub.

Tropické dřeviny mají tedy mnohem vyšší trvanlivost. Za tímto účelem vzniklo tepelně modifikované dřevo Thermowood, které se upravuje tak, aby dosahovalo trvanlivosti tropických dřevin při využití dřevin domácích.Thermowood má i velmi dobrou tvarovou stálost a je tedy velmi dobrý pro montáž na T – klipy.

Veškeré dřeviny bez ohledu na to, zda pocházejí z evropských či exotických krajin mají svá specifická zabarvení. Pro zachování stálobarevnosti je potřeba nejméně jedenkrát za rok dřevo ošetřit pigmentovým olejem.

Konstrukční systémy terasových desek na podlahy tvoří jemné nebo hluboce drážkované profily. Systémy s jemnými drážkami se používají v místech, kde je umístěn například zahradní nábytek. Systémy s hlubokými drážkami se používají zejména u bazénu, aby se minimalizovalo nebezpečí smyku a rovněž z důvodu jednoduššího čištění.

Při výběru terasových desek na podlahu pro venkovní použití bychom měli vybírat hlavně dle vlastností použitých materiálů a jejich náročnosti na údržbu. Desky můžeme pořídit buď v masivním, nebo základním vyhotovení. Masivní desky jsou v celém svém objemu plné a jednobarevné. Mohou se používat oboustranně a dají se ořezat do požadovaného rozměru či tvaru. Není zde potřeba používat zakončující profily, takže vzniká plynulý přechod. Jsou vhodné zejména u bazénů. Na terasové podlahy menších projektů, např. balkóny, malé terasy u rodinných domů vybíráme spíše základní terasové desky, které mají duté komory v profilu. Tyto se dodávají ve dvou povrchových úpravách, s jemným drážkováním nebo s hladkou strukturou.

Pro bližší informace, týkající se probírané tématiky můžete navštívit například webové stránky:

https://www.kvalitny-tatranskyprofil.sk/

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *