Termoetikety a flexotisk

Posted by

Hledáte způsob jak co nejlépe označit vaše výrobky či produkty, a nevíte, který z nabízených způsobů je pro vás nejvhodnější? Rozhodujete se nad širokou škálou samolepicích etiket, které se dnes na trhu nabízí?

Jednou z možností pro vás mohou být například termoetikety, čili termo-transferové etikety, které jsou určeny k potisku v termotiskárnách za pomoci transferové technologie. Tento transferový tisk zaručuje velmi kvalitní tisk, který má dlouhou životnost. Pro tento druh tisku se nevyužívá papír, který je termocitlivý, tudíž se nabízí jiné druhy materiálů s různými odolnostmi.

V těchto tiskárnách jsou používány termotransferové pásky, které se využívají při potisku samolepicích etiket, logistických etiket, různých visaček, označovacích štítků a dalších. Je důležité při tomto procesu dbát na kvalitu a výběr pásek, protože na tom závisí celkový výsledek celého procesu.

Princip termotransferového tisku spočívá v uvolňování barvící vrstvy z TTR fólie, kdy se působením tlaku a tepla přenáší pigment na danou etiketu, či jiný podklad. TTR fólie může obsahovat různý poměr pryskyřice a vosku.

Další zajímavou tiskovou technikou je flexotisk (neboli také flexografie). Jedná se o technologii využívanou hlavně v obalovém průmyslu k potisku různého sortimentu papíru, plastových folií, lepenky či kartonu. Tato technologie vznikla již v 19. století a od té doby prošla značným vývojem. Jedná se o štočky, které tvoří tiskovou formu. V dnešní době se štočky vyrábějí v ploché, nebo kulaté formě. Tiskové formy jsou ve formě návleků ze silikonu, které se navlékají na tiskové válce. Kresba se na tyto návleky přenáší gravírováním, pomocí laseru (rytím, odrýváním). Laser vytvoří velmi jemný rastr. Flexotisk se používá hlavně u výroby měkkých obalů, jakými jsou například fólie či termofólie. Tato technologie je vhodná pro tisk ploch i pro tisk rastrů. Využívá se dokonce i pro mimořádně kvalitní tisk barevných reprodukcí.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *