zábleskové světlo

Zábleskové světlo a jeho příslušenství

Posted by

Na trhu s osvětlovací technikou si můžeme aktuálně vybrat z nepřeberného množství zábleskových světel a široké škály příslušenství. Tradičním výrobcům začala v posledních letech čile konkurovat asijská záblesková zařízení, která ale s dražšími značkami drží krok jak ve výkonu, tak v designu, odolnosti a výdrži. Zásadním rozdílem mezi výrobci záblesků, pomineme-li výkon, síťové nebo bateriové nabíjení a samozřejmě cenu, je bajonet a tím pádem i příslušenství, které můžeme při focení s daným zábleskovým světlem využít.

Ale jak se v takovém množství příslušenství vůbec vyznat? Nejprve si musíme ujasnit, jak by měla výsledná fotografie vypadat. Budeme fotografovat portréty a přejeme si získat měkké, jemné světlo s nevýraznými stíny? Nebo naopak potřebujeme intenzivní, výrazné světlo se zřetelnými stíny, které dodají fotografii na dramatičnosti? Ale pojďme na to popořadě…

zábleskové světlo

Bajonety zábleskových světel

Každý výrobce zábleskových, ale i trvalých světel, je zpravidla věrný jednomu typu bajonetu neboli uchycení pro příslušenství. Kruhové uchycení pro bajonet se nachází v přední části zábleskového světla.

Bajonety jsou pojmenovány podle tradičních výrobců, kteří dnes již v mnohých případech ani nejsou aktivní, avšak označení bajonetům díky typickému tvaru zůstalo. Mnozí z novějších výrobců tvary bajonetů přejali, místo toho, aby tvořili svůj vlastní nový tvar bajonetu, a dali tudíž prostor pro kombinovatelnost zábleskového světla a příslušenství různých výrobců.

Kombinovatelnost zábleskového světla a příslušenství

Mezi aktuálně nejrozšířenější typy bajonetů zábleskových světel patří bowens, profoto, broncolor nebo hensel. Pokud tedy máte například zábleskové světlo s uchycením pro bowens, nakupujte pouze příslušenství s uchycením pro bowens). Máte-li zábleskové světlo s uchycením pro bowens a příslušenství například s bajonetem broncolor, nezoufejte, protože mnoho softboxů má v této době již vyměnitelné bajonety a s pomocí tzv. softbox adaptérů můžete bajonet vyměnit. Softbox adaptéry jsou cenově velmi dostupné.

Základní příslušenství pro záblesky

Za nejzákladnější příslušenství ke studiovým světlům je považován reflektor. Ten může mít různý průměr i hloubku, s otvorem pro deštník nebo bez a tak dále. Obecně lze říct, že čím hlubší máte reflektor, tak tím směrovější světlo získáte. Oblíbeným použitím reflektoru je v kombinaci s odrazným deštníkem, kdy prvotní záblesk ze světla je prostřednictvím reflektoru směrován do odrazné plochy deštníku, ze které se vrátí na fotografovaný objekt.

Softboxy jsou přesným opakem reflektorů. Pokud reflektory vytváří tvrdé směrované světlo, softboxy ho naopak změkčují. Softboxy se vyrábí v různých tvarech i velikostech. Znovu platí, že čím větší softbox je, tím měkčí světlo poskytuje. Existují obdélníkové softboxy, vhodné například pro fotografování produktů, dále osmiúhelníky, které se obecně doporučují pro fotografování portrétů pro přirozenější odraz v oku (tzv. jiskra, kulatý tvar podobný slunci) a úzké softboxy – stripboxy, které pomáhají zvýraznit boky/hrany fotografovaného objektu. K softboxům se dále dají dokoupit voštiny, které rozptýlené světlo napomáhají směrovat.

Třetí nejvýznamnější kategorií v oblasti příslušenství pro záblesková světla jsou deštníky. Ty mohou být difuzní (průsvitné), které světlo rozptýlí nebo odrazné se stříbrnou či zlatou odraznou plochou. Deštníky mají, podobně jako softboxy, mnoho rozličných velikostí od těch nejmenších (okolo 80cm) až po tzv. big umbrelly (i 180cm)

Samozřejmě, že existuje velké množství dalšího příslušenství pro záblesková světla, nicméně povětšinou se jedná o upgrade již zmiňovaných softboxů, deštníků nebo reflektorů, rozvíjející jejich původní užití. Na internetu najdete ke koupi mnoho studiových sestav, jež obsahují právě nejčastější kombinaci zábleskové světlo + softbox + deštník.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *